Informatii Geografice

Gârbovi este o comună în județul Ialomița, Muntenia, România, formată numai din satul de reședință cu același nume.

Comuna se află în nord-vestul județului, la limita cu județul Buzău. Este străbătută de șoseaua județeană DJ203B, care o leagă spre sud de Manasia (unde se termină în DN2A) și spre est de Valea Măcrișului și Grindu. La Gârbovi, din această șosea se ramifică șoseaua județeană DJ203I, care duce spre nord-est în județul Buzău la Glodeanu-Siliștea, Scutelnici, Pogoanele (unde se intersectează cu DN2C), Luciu și Cilibia (unde se termină în DN2B).

Prin comună trece și calea ferată Urziceni–Făurei, care este deservită de stația Gârbovi.

Conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Gârbovi se ridică la 3.958 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 4.457 de locuitori.Majoritatea locuitorilor sunt români (95,2%). Pentru 4,12% din populație, apartenența etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor suntortodocși (95,88%). Pentru 4,12% din populație, nu este cunoscută apartenența confesională.